Člani Turističnega društva Gradišče smo se v soboto 29.9. 2012, odpravili na strokovno ekskurzijo po Sloveniji, in sicer na Dolenjsko.
Zjutraj nas je na našem stalnem zbirnem mestu pred »Mačkovim podom« , pričakal še malo deževen dan. Ko pa nas je pot odpeljala proti Dolenjski, pa je naša dobra volja dež pregnala in se je pokazalo sonce.

Naš celodnevni plan je bil, da si ogledamo čim več znamenitosti Dolenjske. Tako smo si z vodičko ogledali staro mestno jedro Novega Mesta z dvema cerkvama. Sledil je ogled Kostanjeviške jame ter galerije Forma Viva. Pozno popoldne pa so nas na kmečkem turizmu Calestina lepo pogostili. Večer se je ob zvokih harmonike in plesu močno prevesil v noč, ko smo polni novih vtisov odhajali nazaj proti domu.

TD Gradišče

Ekskurzija TD Gradišče 2011

Letos smo se v društvu odločili za ogled gorenjskih krajev, za kar sta se posebej potrudila naša Dragica in Rupert.

Najprej nas je pot popeljala do Planinskega muzeja v Mojstrani, ki je bil ob pomoči evropskih sredstev in donacijah sponzorjev odprt leta 2010.. po ogledu kratkega filma o začetkih planinstva na Slovenskem in predstavitvi dosežkov slovenskih planincev in alpinistov smo se odpravili na interaktivno pot na goro s sloganom “Pot je zgodba – zgodba je pot”. V tem muzeju si podajata roki preteklost in sedanjost. Bogata zbirka predmetov s pestro zgodovinsko pripovedjo, raznolikost fotografskega in arhivskega gradiva in obsežna strokovna knjižica nudijo obiskovalcu vpogled v množičnost in pomembnost planinske dejavnosti v slovenskem prostoru.. Stalna razstava je zasnovana kot muzejska pripoved, ki jo doživljamo kot lasten vzpon na goro.

Po tem vzponu smo si na bližnji turistični kmetiji pr Železnk privezali dušo s krepko malico, nato pa smo krenili k ponovno odprti Bohinjski sirarni v Srednji vasi, ki je znana po izdelavi slovenskega ementalca, bohinjskega sira. Direktor sirarne, gospod Primož Cvetek nam je povedal o nastanku sirarne leta 1958 in njenem prehajanju med različnimi lastniki. Popeljal nas je skozi celotno proizvodnjo in nas tako seznanil s sirarstvom. Značilen bohinjski sir je narejen izključno iz mleka, pridelanega na območju Bohinja in njegovi bližnji okolici, zato so količine le-tega omejene.

Izlet smo nadaljevali v Planšarskem muzeju v Stari Fužini, ki je bil odprt leta 1971, 1990. leta pa vsebinsko preurejen in dopolnjen.. Nahaja se v opuščeni vaški sirarni. Leta 1883 je bila namreč v Stari Fužini zgrajena sirarna, v kateri so sir izdelovali vse do leta 1967. Sirarski mojstri so skrbeli za velike hlebe sira, ki so jih nosači vsak teden nosili s planin.

V muzeju je razstavljena prvotna sirarska delavnica z velikima vzidanima sirarskima kotloma in prešo za oblikovanje hlebov sira, izvirno sirarsko orodje in pribor ter predmeti, ki so jih uporabljali planšarji pri svojem delu v planini. Na ogled je tudi lessen planšarski stan z notranjo opremo s planine Zajamniki iz leta 1849.

Naša zgodba se je za tad an zaključila in polni novih znanj smo se pozno zvečer vračali v našo vas ob robu Gorenjske in skupno ugotavljali, kako raznolika jet a naša deželica in koliko je še krajev, vrednih ogleda tudi v prihodnje.

TD Gradišče